Blog > Komentarze do wpisu

Czyżby zmiana trendu?

Nie ukrywam, że z rosnącym zainteresowaniem obserwuję ostatnio rynki akcji. Jest parę czynników, sugerujących, że właśnie zmienia nam się trend na spadkowy. Zacznijmy od najmniej istotnego. Oto wykres francuskiego indeksu CAC40. Proszę zwrócić uwagę, jak ładnie czerwona linia wyłapywała wszystkie korekty od marca 2009. Teraz przestała:

CAC40 daily and trendline

Ciekawie zrobiło się też na amerykańskim Dow Jones Industrial Average, którego dzienny wykres pokazuję poniżej. Proszę zwrócić uwagę jak ładnie w okresie wzrostów dzienny RSI(14) utrzymywał się w strefie 80/40 pkt (powyżej różowej linii), co jest charakterystyczne dla trendu wzrostowego. Ostatnie spadki po raz pierwszy zepchnęły oscylator poniżej tej strefy, co sugerowałoby zakończenie średnioterminowych wzrostów. Jeśli rzeczywiście w dalszym ciągu zobaczymy, że RSI(14) zacznie nam się poruszać oscylując w strefie 60/20, będzie to kolejny powód do tego, by podejrzewać zmianę średnioterminowego trendu:

 DJIA &RSI14

Żeby nie było tak prosto - ani Nasdaq ani Nasdaq100 nie pokazuje tego samego zjawiska, a na S&P500 nie jest ono tak wyraźne. Oczywiście na wszystkich tych indeksach RSI jest już nisko z powodu siły ostatnich spadków, ale takiego zachowania oscylatora za bardzo się tam nie zaobserwuje. Kto powiedział, że rynki muszą iść po sznurku za podręcznikowymi zasadami?

Jeśli rzeczywiście mamy do czynienia ze zmianą trendu, to najbliższe dni powinny przebiagać pod znakiem formowania się 5 falowej struktury spadkowej, takiej, jak na poniższym wykresie intraday indeksu S&P500:

 S&P500 intraday - 5 waves down in motion?

Oczywiście rzecz wymaga potwierdzenia lub zaprzeczenia. Obiecuję, że dopiszę update na ten temat, przynajmniej w formie paru zdań pod spodem tej notki, jesli zobaczę, że rynek potwierdza/zaprzecza formowaniu się 5 falowej struktury spadkowej. Wstępnie można stwierdzić, że jeśli formuje się nam takowa struktura, to rejon wczorajszych szczytów intraday powinien być oporem, który skutecznie powstrzyma zapędy byków (czerwona pozioma linia na wykresie, nie powinna być przekraczana o więcej niż 2-3 punkty intraday, a zamknięcie sesji powinno zawsze wypadać poniżej tej linii) . Najbliższe dni powinny upływać na wahaniach między poziomem 1105 a 1080/1070 (może być trochę niżej)z równoczesnym formowaniem się co raz to niższych dołków. Następnie zobaczymy "3 w górę" (Zielone a-b-c na wykresie), znoszącą tak z 50% - 78% poprzedzających spadków (jeśli więcej niż 78% rzecz zacznie być podejrzana), a dopiero potem powinien nastąpić zasadniczy ruch w dół, który wykorzystam do otwarcia krótkich. Dlaczego dopiero wtedy? To kwestia ochrony kapitału i zabezpieczenia przed możliwością pomyłki, co do oceny sytuacji na rynku.

Obecnie jestem bez pozycji, bo AT dała sygnały sprzedaży, czyli zamknięcia długiej. Ale do otwarcia krótkiej trzeba czegoś więcej. Nawet, jeśli rzeczywiście mamy trend spadkowy, trzeba pamiętać, że pierwsza korekta znosi zasadniczą część dotychczasowych spadków (najczęściej owe 50-78%), a nic tak bardzo nie frustruje tradera, jak  wyrzucenie na stopie w sytuacji, gdy ma się rację :-), zwłaszcza, jeśli ten stop z zasady założony jest szeroko, bo trzeba uwzględnić siłę korekcyjnego ruchu w górę. Wolę to przeczekać bez nadmiaru adrenaliny z boku do momentu, aż prawdopodobieństwo sukcesu będzie wyraźnie po mojej stronie :-).

wtorek, 26 stycznia 2010, song_mun

Polecane wpisy

  • PRZENOSINY

    Rozpocząłem przenosiny bloga. Grafika, oferowana na nowym miejscu przekonała mnie ostatecznie - nie będę musiał spędzać godzin na dopasowywaniu ostrości obrazu

  • Z notatnika Szutnika

    Jak niektórzy z moich Czytelników wiedzą, zdarzało mi się w sieci występować pod nick'iem Szutnik. I właśnie pod tym nick'iem postanowiłem uruchomić nowy projek

  • Być jak Jeff Greenblatt

    Witam Szanownych Czytelników po dłuższej przerwie. Zanim przejdę do meritum dwa słowa wyjaśnienia – przerywam dłuższe milczenie na blogu, gdyż sytuacja ży

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Jednym okiem, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/27 01:06:42
Witam.
Czyżby zmiana trendu?? Dobre pytanie ... warto też zerknąć na wykresy BPI indeksów amerykańskich ..
stockcharts.com/charts/gallery.html?$BPINDU
stockcharts.com/charts/gallery.html?$BPSPX
Patrząc jednym okiem na te wykresy widzę raczej spadek tych wskaźników co niestety wiązać się będzie ze spadkiem indeksów ..... pytanie zasadnicze ..... kiedy to nastąpi i w jakim tempie??
W połączeniu z moimi wykresami na jakiś czas byki powinny być w niełasce.
Nie zamierzam wróżyć do ilu spadnie ... zostawiam to lepszym ode mnie.... potencjał jest w każdym bądź razie duży... a Rynek i tak zrobi swoje:))
pozdrawiam :))
-
Gość: laki, *.chello.pl
2010/01/27 22:15:52
Witam,
jesli mozna spytac, co Pan sadzi o obecnym ukladzie rynku w USA, czy to juz korekta 1 duzej fali spadkowej? Ladnie to do tej pory "szlo" wg Pana krotkoterminowej wizji, tylko ta 'piatka' troche krotka i cenowo, i czasowo...
Bardzo dobry blog.
Pozdrawiam,
-
2010/01/28 19:34:57
@ Laki

Nim zdążyłem odpowiedzieć, rynek sam wyjaśnił dzis, że to jeszcze nie koniec :-)
-
Gość: Nierozumiejący, *.b-ras1.mgr.mullingar.eircom.net
2010/01/28 20:34:13
@Song Mun
1. Nie TEN WIELKI KONIEC?
2. Jeszcze nie koniec zjazdu?
3. Jeszcze nie koniec wyjaśniania?
Wybierz właściwą :)
Dzięki z góry Song Mun
-
2010/01/28 21:16:53
@ nierozumiejący

Nie koniec prawdopodobnej pierwszej fali spadkowej, rozkładającej się na 5 podfal - patrz wykres nr 3 wpisu. Tego dotyczyło pytanie Laki'ego.
-
Gość: laki, *.chello.pl
2010/01/28 22:01:14
Tak, zgadza sie, wyjasnilo sie. Teraz juz ladnie wyglada... i moze sobie odbijac ;)
-
Gość: laki, *.chello.pl
2010/01/28 22:25:04
Moze zapesze, ale co tam - poszedł Panu rynek jak "po sznurku". Niemal co do punktu i z poziomami i czasowo. Jestem pod wrazeniem wiedzy i wyczucia. Jesli juz nie spadnie to naprawde chapeau bas!
Ruch od 18-tej ulozyl sie ladnie w piatke. Czyzby taka krotka A??! Zawsze C moze nadrobic... W koncu minimum to 1115, nieprawdaz?
Pozdrawiam,
-
2010/01/29 10:25:39
@ Laki
Moze zapesze, ale co tam - poszedł Panu rynek jak "po sznurku".
Osobiście wolę, gdy mi się w sieci nie "Panuje". Jestem zwykłym człowiekiem i tyle. Forma "Pan" jest dla mnie jakaś taka bardziej oficjalna. Co zaś do "sznurka" - zdarza się, że się udaje, ale nie jest to reguła.

Ruch od 18-tej ulozyl sie ladnie w piatke. Czyzby taka krotka A??! Zawsze C moze nadrobic... W koncu minimum to 1115, nieprawdaz?
Prawdaż :-), choć bywają, ( nie tak znowu rzadko) ruchy, w których fale podejrzewane o to, że są drugimi, znoszą zaledwie 33 - 38% spadków; takie zachowanie fal drugich zwiastuje zazwyczaj silne spadki fal trzecich. Z takim właśnie przypadkiem wydaje się mamy miejsce na marcowych kontraktach na pszenicę - jednodniowe odbicie po luce z 12.01.2010 wygląda jak tak słaba 2 i zdejmuje ledwie 38% spadków:
stooq.com/q/?s=w.f&c=3m&t=c&a=lg&b=1

Generalnie masz dobre podejście do fal - kto chce się tego nauczyć w praktyce, powinien próbować oznaczać sobie struktury w chwili ich rozwoju w czasie rzeczywistym (np na wykresach 5 minutowych czy półgodzinnych) i po zakończeniu ruchu sprawdzać, co z tego rzeczywiście wyszło. Tylko tak można doskonalić warsztat - nic nie zastąpi wielu godzin ćwiczeń real time. To w taki sposób najprościej jest zapamiętać najważniejsze regułki i zasady ich stosowania w praktyce.

-
Gość: laki, *.home.aster.pl
2010/01/29 11:52:16
Osobiście wolę, gdy mi się w sieci nie "Panuje". Jestem zwykłym człowiekiem i tyle. Forma "Pan" jest dla mnie jakaś taka bardziej oficjalna.

Ok, od dzisiaj bez tej oficjalnej formy.

Co zaś do "sznurka" - zdarza się, że się udaje, ale nie jest to reguła.

Pewnie, ze nie zawsze. Az tak to raczej rzadko sie zdarza (inaczej zaczne sie bać tu wchodzic ;-)) Tym bardziej, warte odnotowania.

Prawdaż :-), choć bywają, ( nie tak znowu rzadko) ruchy, w których fale podejrzewane o to, że są drugimi, znoszą zaledwie 33 - 38% spadków; takie zachowanie fal drugich zwiastuje zazwyczaj silne spadki fal trzecich.

Coz zobaczymy jak to sie potoczy. Wydaj mi sie, ze korekta bedzie jednak spora. Te 1115-1117 to ladny poziom jest juz tak poza falowo (za ladny?), ale nie zdziwie sie jak o 1130 sie rynek otrze.
Pozdrawiam,
-
Gość: KriS, *.b-ras1.mgr.mullingar.eircom.net
2010/01/29 22:32:45
@Song Mun
Mam irytująco banalne pytanie. Gdzie teraz jesteśmy patrząc na ten wykres i jakie są perspektywy czasowe wypełnienia się tego scenariusza? Czy mógłbyś z grubsza zrobić taką tekstową projekcję jak mogłaby się zachowywać GPW przy tych następnych ruchach S&P? Jak ty to widzisz?
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu
-
2010/01/29 23:03:46
@ Kris

Sądzę, że po 4 w zielonym kółku. Tuż przed dnem.
-
Gość: ww, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2010/01/31 09:39:43
To wydaje sie prawdopodobne, tym bardziej, że z reguły wyprzedzamy Amerykanów; istotne szczyty i dołki występują u nas nieco wcześniej. Tylko nie wiem, czy interwał w tym przypadku nie jest zbyt krótki, aby zależność mogła wystąpić. Pozdrawiam dziękuję za ciekawy wpis.